Co to jest kronawirus? - Co to jest koronawirus? 2019-nCoV, nCoV 2019

COVID-2019
COVID-2019.pl
Przejdź do treści
Koronawirus to cała rodzina wirusów, która obejmuje ponad 30 gatunków. Gatunki są łączone w 2 podrodziny. Mogą zarażać nie tylko ludzi, ale także zwierzęta - koty, psy, ptaki, świnie i bydło.

Wirus został odkryty w 1960 r., A swoją nazwę zawdzięczał kosmkom na swojej skorupie, skłaniającym się w różnych kierunkach i przypominającym koronę. Wiadomo, że koronawirusy mogą powodować wiele chorób - od zwykłego przeziębienia do ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS lub SARS).

Rodzaje koronawirusa
W ubiegłym wieku koronawirusy były czynnikami wywołującymi ostre infekcje dróg oddechowych. Wywołane przez nich choroby można było łatwo wyleczyć, dlatego wirusy nie były uważane za szczególnie niebezpieczne.

Pierwszy wybuch ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS) lub SARS spowodowany przez koronawirusa miał miejsce w 2003 r. Koronawirus SARS-CoV spowodował wybuch w 33 krajach i zabił 623 osoby.

Kolejny wybuch ciężkiej infekcji miał miejsce w 2012 r. W Arabii Saudyjskiej. Zdiagnozowano nowy typ koronawirusa, powodując wybuch epidemii zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS-CoV), który pochłonął życie 416 osób, co stanowiło około 35% wszystkich zarażonych. Ludzie zostali zainfekowani przez kontakt z zarażonymi wielbłądami lub zarażonymi bez sprzętu ochronnego.

Nowy rodzaj wirusa
W grudniu ubiegłego roku w Chinach w Wuhan w prowincji Hubei wykryto nowy typ wirusa, 2019-ncoV. Następnie eksperci zgłosili wybuch zapalenia płuc niewiadomego pochodzenia. Chińskim naukowcom udało się ustalić źródło infekcji. Prawdopodobnie był to rynek owoców morza w Wuhan.

Aby znaleźć odpowiedniego wirusa, który mógłby mutować i być przenoszony ze zwierzęcia na człowieka, chińscy naukowcy zbadali strukturę ncoV 2019 i porównali ją ze wszystkimi znanymi koronawirusami. Okazało się, że podobny typ wirusa znaleziono u nietoperzy. Genom dwóch wirusów różni się tylko jednym regionem. Kolejnym ogniwem w przenoszeniu zmutowanego wirusa ze zwierzęcia na człowieka mogą być jadowite węże, które można znaleźć na chińskich rynkach. Rzeczywiście, w krajach azjatyckich jedzą węże.

Według naukowców nowy rodzaj wirusa jest niebezpieczny, ponieważ powoduje szybki rozwój zapalenia płuc. W organizmie ludzkim wirus przystosował się do przenoszenia między ludźmi, więc stał się niebezpieczny.

Naukowcy odkryli, że wirus ncoV 2019 jest genetycznie bardziej niż 70% podobny do wirusa SARS-CoV. Jednak objawy kliniczne są łagodniejsze, nasilenie objawów i śmiertelność z powodu tego typu wirusa może być mniejsza niż z SARS-CoV.


covid-2019.pl

Wszytkie informacje znajdujące sie na tej stronie www pochodza z innych serwisów internetowych. Właśliciel strony nie ma możliwosci weryfikacji faktów i stwierdzeń pod względem naukowym.
COVID-2019
Wróć do spisu treści